تشریح برنامه های پژوهشکده علوم اسلامی در سال جاریمجموع: ۰

بازدید: ۷۹۱

خبر

تشریح برنامه های پژوهشکده علوم اسلامی در سال جاری

ارسال شده در: 02 اردیبهشت 1399 - 12:06 توسط پایگاه

تشریح برنامه های پژوهشکده علوم اسلامی در سال جاری

 

حجت‌الاسلام مهدی مردانی(گلستانی) به برنامه‌های پیش بینی شده سال جاری اشاره کرد و گفت: اقدامات و فعالیت‌های این پژوهشکده در قالب 6 عنوان در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی به جذب نیروهای جدید پژوهشی در سال جاری اشاره و عنوان کرد: در سال‌های گذشته فراخوان‌هایی برای جذب نیروهای پژهشی در دستور کار قرار گرفت؛ در سال جدید نیز مراحل ارزیابی و مصاحبه آغاز شده و طبق برنامه ریزی‌ها شمار دیگری از نیروی جدید به اعضاء پژوهشکده افزوده می‌شود. این پژوهشگر با بیان اینکه در مجموع 12 نیرو در این پژوهشکده به فعالیت مشغول خواهند شد، گفت: 8 نیرو در فراخوان‌های بهمن و شهریورماه سال گذشته جذب شده‌اند و4 نیرو نیز در سال جاری آماده همکاری با پژوهشکده هستند.

 

وی همچنین انتشار آثار پژوهشی را از دیگر برنامه های این پژوهشکده در سال جاری برشمرد و افزود:«عصری‌سازی افعال پیامبر(ص)»،«تحلیل فهرستی: مبانی، ابعاد و نمونه»،«ابعاد و محتوای تربیت جنسی در اسلام» و«نظام تقنین در دولت» از جمله طرح‌های پژوهشی است که در سال گذشته طراحی، تصویب و نگارش شده است و در سال جاری چاپ و منتشر خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام مردانی ادامه داد: موضوعاتی در سال جدید توسط اعضای پژوهشکده رصد و شناسایی شده است و بر مبنای آن طرحهای پژوهشی جدیدی پیشنهاد گردیده است که پروژه‌هایی با عناوین و موضوعاتی همچون، «فقه وقف»، «موسوعه افعال معصومان(ع)»، «فقه دولت اسلامی» و «نظام آموزشی جنسی در اسلام» از جمله آنهاست.

 

وی در ادامه، برگزاری کرسی‌های ترویجی و نشست‌های علمی را از دیگر فعالیت‌های پژوهشی پژوهشکده علوم اسلامی دانست و گفت: هر طرح پژوهشی پس از تصویب، در یک نشست علمی معرفی و بررسی می‌شود و پس از اتمام نگارش و قبل از انتشار نیز در قالب کرسی ترویجی به نقد و بررسی گذاشته می‌شود.

 

سرپرست پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، افزود: در نظر داریم در سال جاری مجله‌ای علمی، پژوهشی در حوزه مطالعات علوم اسلامی با محوریت آموزه‌ها و معارف رضوی منتشر کنیم.

 

وی همچنین از برگزاری همایشی ملی با مدیریت پژوهشکده اسلامی بنیاد خبر داد و گفت: عنوان این همایش علمی «عرصه‌های نوین پژوهش در علوم اسلامی» است که پیش بینی شده با همکاری محققان سایر مراکز علمی در سال جاری برگزار شود.

نظرات

یادداشت ها

کتاب ها