نشست تخصصی «عصری سازی افعال پیامبر(ص)» برگزار شدمجموع: ۰

بازدید: ۶۹۴

خبر

نشست تخصصی «عصری سازی افعال پیامبر(ص)» برگزار شد

ارسال شده در: 05 آذر 1398 - 20:10 توسط پایگاه

نشست تخصصی «عصری سازی افعال پیامبر(ص)» برگزار شد

 

با همکاری پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و دانشگاه قرآن و حدیث، نشست تخصصی «عصری سازی افعال پیامبر(ص)» توسط  حجت الاسلام مهدی مردانی(گلستانی) برگزار شد.

 

در این نشست که با حضور جمعی از دانشجویان و پژوهشگران علوم اسلامی در محل دانشگاه قرآن و حدیث، واحد مشهد برگزار شد، حجت الاسلام مهدی مردانی(گلستانی) اظهار کرد: تأسی و الگوگیری از افعال پیامبر(ص) امری لازم و ضروری است؛ چنانکه خداوند متعال، رسول خدا(ص) را به عنوان الگو معرفی کرده و مؤمنان را به تأسی از رفتار ایشان فراخوانده است.

 

وی افزود: الگوگیری از افعال پیامبر(ص) همیشه ساده و هموار نیست و گاه بهره‌گیری از افعال ایشان به دلیل محدودیت های تاریخی با مشکل مواجه شده است. همانگونه که غذا خوردن با برده‌گان، سوار شدن بر الاغ بی‌پالان، دوشیدن شیر بُز و پوشیدن لباس پشمی  از جمله افعالی است که در زمان پیامبر(ص)، مطلوب و پسندیده بوده است ولی امروزه به دلیل تغییر شرایط زمانی و تفاوت رویکرد فرهنگی، امری مرجوح تلقی می‌شود.

 

این پژوهشگر تصریح کرد: در دوره معاصر که اقتضائات زمانی و محیطی رفتار تغییر کرده است، امکان انجام عینِ فعل پیامبر اسلام(ص) وجود ندارد و می‌بایست مطابق شرایط جدید بازسازی شود. از این رو، برای الگوگیری از افعال پیامبری که در فاصله 1400 ساله با مخاطب امروز قرار دارند، می بایست اقتضائات عصر جدید را در نظر گرفت و رفتارهای ایشان را متناسب با فرهنگ زمانه «عصری‌سازی» کرد؛ موضوعی که با تکیه بر ظاهر متون رفتارشناختی پیامبر(ص) پدید نمی ‏آید و نیازمند تعریف مبانی، روش و تحلیل نمونه های مرتبط است.

 

حجت الاسلام مردانی تصریح کرد: عصری سازی افعال پیامبر(ص) راهکاری برای برون رفت از محدودیت تاریخی تأسی به سیره پیامبر است که باید با توجه به مقصود معصوم و بازسازی آن در فضای امروزین صورت می پذیرد. 

 

نظرات

یادداشت ها

کتاب ها